Mathias Rusti lennu mälestusmärgi avamine

Mathias Rusti ajaloolise lennu 35. aastapäevale pühendatud mälestusmärgi avamine Saka mõisa pargis 27. mail 2022 kell 15.00.
 
Mai lõpus, mil möödub 35 aastat kogu maailma vapustanud Saksa nooruki Mathias Rusti maandumisest väikelennukiga Moskva Punase väljaku naabruses, avatakse sellele teole pühendatud mälestusmärk Sakal ehk kohas, mille lähedal ta ületas lennukiga illegaalselt tollase Nõukogude Liidu piiri.
 
Mälestusmärk tuleb Saka mõisa territooriumile pankrannikule meretorni kõrvale. Sama torn oli 35 aastat Nõukogude piirivalvurite vaatlustorn.
 
Meie reedene kava on täis väiksemaid ja suuremaid üllatusi.
▪️ Avakõne Saka mõisa omaniku Tõnis Kaasiku poolt.
▪️ Mälestussõit Saka mõisa taevalaotuses piloot Hendrik Aguri juhtimisel.
▪️ Ajaloolise lennu miniseminar Meretornis koos kohvilauaga.
▪️ Kutsealuse, Margus Kivisto meenutused sellest päevast.
▪️ Muusikalised vahepalad Pipi Triinu Nõmmiste poolt.
 
👨‍✈️Kuidas kommenteerib mälestuslendu piloot Hendrik Agur?
Tänapäeval on väga täpsed ja ülevaatlikud programmid, millega saavad erapiloodid oma lende planeerida. Üheks nendest programmidest on SkyDeamon, mis töötab imehästi taskutelefonis. Toksisin huvi pärast telefoni äppi sisse marsruudi EFHK (see on Helsingi kesklinnas asuva Malmi lennuvälja kutsung) – Moskva Kremli väljak. Sain poole sekundiga tulemuseks, et teekonna pikkus on 483 meremiili (894.5 km) ning väikelennukiga Cessna otse lennates kuluks selleks 4 tundi ja 56 minutit. Ilma varupaakideta Cessna nii kaugele ilma vahetankimiseta ei lendaks. Aga Rusti lennukil olid varupaagid peal ja ta oli selleks lennuks valmistunud.
 
Peaaegu samasuguse lennukiga nagu Mathias Rust 35 aastat tagasi, tõusen 27. mail ca 1000 jala (ca 300 meetrit – nii nagu ka Rust lendas) kõrgusele merepinnast suundun Soome lahe kohale ja ühinen mõttelise marsruudi joonega, mis ühendab Helsingit ja Moskvat. Kursiga 120 kraadi kulgeb marsruut üle Saka mõisa. Ma arvan, et toonased piirivalvurid, kelle kohalt Mathias Rust üle lendas, nägid täpselt samasugust pilti nagu reedel ausamba avamisele tulnud inimesed: väike põrisev ühemootriline kolbmootoriga lennuk tuleb kusagilt ja suundub ei tea kuhu… Miks, kelle, kuhu?
 
Lendan väikelennukiga Cessna 150 kutsungiga ES-ECJ üle Saka mõisa ja meenutame selliselt aega 35 aastat tagasi, kui hulljulge ja kindlasti väga eriline Saksa noormees püüdis levitada oma äärmuslikult erilisel moel vabaduse ja maailmarahu püüet.
 
Kõik huvilised on lahkelt oodatud!
—————————————–
🥂Sündmuse lõppedes on avatud meie mõisa restoran. Soovi korral tutvu menüüga ja broneeri laud.
 
Restoran on avatud:
E-N 12.00-22.00 (köök kuni 21.00)
R-L 12.00-23.00 (köök kuni 22.00)
P 12.00-20.00 (köök kuni 19.00)
Info ja laudade broneerimine: +372 336 4901
 
Lisainfo:
📩 saka@saka.ee / www.saka.ee
 

Tilaa uutiskirje