PRESSITEADE: Täna, 28.05.2024 taaselustati Mathias Rusti ajalooline lend üle Saka mõisa Moskvasse

PRESSITEADE

Täna, 28.05.2024 taaselustati Mathias Rusti ajalooline lend üle Saka mõisa Moskvasse

Täna, 37 aastat pärast Mathias Rusti kuulsat lendu, taaselustas väikelennuk Cessna 150 samal trajektooril, mis on nüüd tähistatud mälestusmärgiga Saka mõisas. Selle nostalgilise ja ajalooliselt olulise sündmuse mälestamiseks kogunesid Saka mõisa Eesti Lennundussektori toetusrühma liikmed ja Riigikogu liikmed Anti Poolamets, Henn Põlluaas ning Evelin Poolamets, samuti mitmed külalised ja huvilised.

Oleme rõõmsad, et Hendrik Agur jätkab selle traditsiooni hoidmist, lennates samasuguse väikelennukiga Soome lahest üle Saka mõisa, järgides täpselt Rusti lennu kurssi. Lend toimus traditsiooniliselt kell 14:28.

Saka Mõis on põnevil, et see sündmus on kujunemas iga-aastaseks traditsiooniks, mis köidab üha rohkem huvilisi.

35 aastat tagasi, 28. mail 1987, maandus 18-aastane Saksa harrastuslendur Mathias Rust oma väikelennukiga Cessna Skyhawk 172 Moskva Punasele väljakule. Rust alustas oma legendaarset lendu Helsingi Malmi lennuväljalt, ületades Soome lahe ja sisenedes Saka kohal NSV Liidu õhuruumi. Ta vältis kõiki õhukaitsesüsteeme ja maandus 6 tundi hiljem Punasele väljakule, otse Kremli müüride alla. Mälestusmärgi „Raudse raamatuna“ kujundatud stendilt võib Rusti lennu lugu lugeda neljas keeles.

Piloot Hendrik Agur kommenteeris mälestuslendu järgmiselt: „Tänapäeval on väga täpsed ja ülevaatlikud programmid, millega saavad erapiloodid oma lende planeerida. Üheks nendest programmidest on SkyDeamon, mis töötab imehästi taskutelefonis. Toksisin huvi pärast telefoni äppi sisse marsruudi EFHK (Helsingi Malmi lennuvälja kutsung) – Moskva Kremli väljak. Sain poole sekundiga tulemuseks, et teekonna pikkus on 483 meremiili (894.5 km) ning väikelennukiga Cessna otse lennates kuluks selleks 4 tundi ja 56 minutit. Ilma varupaakideta Cessna nii kaugele ilma vahetankimiseta ei lendaks. Aga Rusti lennukil olid varupaagid peal ja ta oli selleks lennuks valmistunud.“

„Peaaegu samasuguse lennukiga nagu Mathias Rust 35 aastat tagasi, tõusen 27. mail ca 1000 jala (ca 300 meetri) kõrgusele merepinnast ja suundun Soome lahe kohale, ühinedes mõttelise marsruudiga, mis ühendab Helsingit ja Moskvat. Kursiga 120 kraadi kulgeb marsruut üle Saka mõisa. Ma arvan, et toonased piirivalvurid, kelle kohalt Mathias Rust üle lendas, nägid täpselt samasugust pilti nagu täna ausamba avamisele tulnud inimesed: väike põrisev ühemootriline kolbmootoriga lennuk tuleb kusagilt ja suundub ei tea kuhu… Miks, kelle, kuhu?“

„Lendan väikelennukiga Cessna 150 kutsungiga ES-ECJ üle Saka mõisa ja meenutame selliselt aega 35 aastat tagasi, kui hulljulge ja kindlasti väga eriline Saksa noormees püüdis levitada oma äärmuslikult erilisel moel vabaduse ja maailmarahu püüet,“ lisas Agur.

Lisainfo: www.saka.ee

Liitu uudiskirjaga