Interjöör

Pildi autor: Arne Maasik

Saka mõisa interjööride üheks suuremaks väärtuseks ja eripäraks on sisustamisel kasutust leidnud antiikne mööbel Inglismaalt. Valik tehti lähtudes klassikalistest ja traditsioonilistest mööblitüüpidest. Konservatiivsed inglased jätkavad seni ajani neile armsaks saanud stiilide kopeerimist. Siiski enamik Saka mõisa antiikmööblist pärineb aastatest 1880-1920.

Toolidest on esindatud nii lõvikäppadel chippendale kui Queen Anne stiil. Sirgete joontega klassikaks muutunud mahagonist sheratoni ja happlewhite stiilis toolid ümbritsevad ovaalseid laudu söögitoas.

Võib arvata, et Saka Härrastemaja vanimaks esemeks on põrandakell- “tall clock” nagu inglased tema kohta ütlevad. Külaliste tubades on viktoriaanlikus stiilis väikesed riidekapid ja toolid, seintel vanad ovaalsed peeglid.

Täiesti omaette vaatamisväärsus on Riigivanema sviidi rohkelt intarsiaga kaunistatud Prantsusmaalt pärit riidekapp ja kaks kõrvuti asetsevat laia voodit. Muide selle mööbli intarsia valmistamisel on kasutatud üle kümne erineva eksootilise puuliigi , sealhulgas näiteks roheline palisander, roosipuu, pähklipuujuur, mahagon jne.

Saka mõisa suurepärasest antiikmööbli kollektsioonist saab osa iga külastaja, sest need ei ole pelgalt muuseumi eksponaadid, vaid selles mõisas nendega ollakse ja elatakse koos. Inglased armastavad seinte äärde ja toolide vahele paigutada väikseid lauakesi. Nii on ka mõisas leida mitukümmend erinevat, peamiselt väärtuslikust mahagonipuust lauakest.

Massiivsed nööpidega volditatud ehtsa nahkkattega chestfiedi tüüpi tugitoolid ja diivanid ei puudu ka Saka mõisa nendest ruumidest, kus härrasmehed naudivad head viskit ja sigarit.

Liitu uudiskirjaga