Vaba aja veetmine Saka mõisas

Kui igapäevarutiin hakkab lainetena üle pea kokku lööma, on viimane aeg põgeneda. Saka Mõisakompleks on selleks ideaalne paik – puutumata loodus, merelainete loksumise ja joa langemise mühin, linnulaul ning vaikus, rahu ja anonüümsus.

Tennis

See on väga populaarne spordiala, mis on suurepäraseks võimaluseks sisustada oma vaba aega. Mõisapargi servas on kunstmuruga kaetud kaks kõrvutist tenniseväljakut.

Meilt on võimalik:

 • rentida väljakut 5,00€ / h,
 • rentida väljakut koos varustusega 7,00€ / h
 • vajadusel osta juurde uusi tennisepalle- 2,50€ / tk

Saka klindimõisa matkarada

1. Meretorn, 2. Mälestusmärk aastail 1939-1941 ümberasustatud baltisakslastele. 3.Trepistik, 4. Kambriumi terrass, 5. Sinisavi, 6. Klindimets, 7. Saka joastik, 8. Treppredel, 9. Saka pank, 10. Mathias Rusti mälestusmärk, 11. Kõrtsimäe pank, 12. Mälestusmärk Kalevi tulek, 13. Laululava, 14. Punkrimägi, 15. Kiviekspositsioon, 16. Must pappel, 17. Mõisapark, 18. Mõisa härrastemaja, 19. Skulptuur „Põlvest põlve“, 20. Talveaed

Vaata lähemalt

Vibulaskmine

 • Professionaalide soovitusel oleme eelistanud mudelit Legend. Seda on lihtne ja mugav käsitseda ka päris algajatel.
 • Iga mängija saab kaitstud sõrme- ja käekaitsmetega ning tutvub ohutuseeskirjadega.

NB! Kahjuks ei ole vibulaskmine mõeldud alla 12 aastastele lastele. 12 – 18 aastastele lastele on see lubatud vanemate juuresolekul ja vastutusel.

VIBULASKMINE hind tunniks ajaks: 7€

 • Vibulaskmine

Rannatennis

Rannatennise väljak asub mõisapargis klassikaliste tenniseväljakute kõrval.

Rannatennise hinnad:

 • 5€ oma varustusega (kahele inimesele)
 • 7€ meie varustusega (kahele inimesele)
 • Rannatennis

Pingpong

Saka mõisa kontserdilaval asub pingpong’i laud, mida pakume hinnaga 7€ / tund (koos meie varustusega kahele inimesele)

 • Pingpong

Jalgrattarent

Meilt on võimalik laenutada jalgrattaid. See on suurepärane viis avastamaks Saka Mõisa lähiümbrust ja nautida loodust. See on mugav ja keskkonnasõbralik liikumise viis.

Jalgrattarendi hind:

 • 5€ / tund
 • 16€ / päev
 • Jalgratturid

Piknikukorv

Oleme komplekteerinud romantilise piknikukorvi kahele inimesele, mis sisaldab suurepärase valiku söögipoolist ja on vägagi sobilik värskes õhus einestamiseks.

Piknikukorv ei sisalda alkoholi ega kuumi jooke. Neid on võimalik soovi korral juurde tellida. Ühe korvi hind on 25€ ja mõeldud kahele inimesele. Korviga saab kasutamiseks kaasa piknikuteki.

NB! Piknikukorvi palume ette tellida 12 tundi.

 • Piknikukorv

Rannik

Saka mõisakompleks asub otse Põhja-Eesti Pankranniku serval, kus Balti klint saavutab oma suurima kõrguse- 55 meetrit üle merepinna. UNESCO maailmapärandi nimekirja pakutud 1200 km pikkune klint ulatub Ölandi saartelt Laadoga järveni.

See imelühike tükike klindist, mis jääb Ida- Virumaa piiridesse- sisaldab matkaradu ning hulgaliset vaatemängulisi jugasid- tuntumat Valaste juga ja Karjaoru juga. Rannikut palistab tihe ja lopsakas ürgne alusmets.

Rand

Tõeline pärl on meie külalistele hotellialune valge liivaga rand, kus järsakuseinast pressiv sinisavi veeretab end liivaribale; kus lugematud nired ja joakesed otsivad otsemat teed mereni, jättes endast maha kummalised savised jäljed.

Rannas lebavad lugematud, kõrgelt kaldast lahti rebinud puud- juured omavahel keerdus kui maduussid…

 • Liivarand

Juga

Sestsamast kaldast- umbes 20 meetri kõrguselt laskub alusmetsa varjus alla võimas Kivisilla juga. Rauarikas vesi on värvinud joa teekonna tumepruuniks, katkematust piiskadepilvest joa kohal on puutüved saanud sooja ja niiske samblakatte.

Juga on vaadeldav nii alt rannast kui ka ülevalt pankkalda pealt. Hotellihoonest viib valgustatud rada vaateplatvormini ning joani.

 • Kivisilla Juga (Foto: Karel Kravik)

Meretorn

Vaid mõnekümne meetri kaugusel hotellihoonest peab mere peale vahti üksildane vaatetorn. Aastakümneid tagasi ehitatud hoone täitis valvuri rolli- et salakõrv ei kuuleks, et salasilm ei näeks.

Täna on seal (siseturistide seas väga suurt populaarsust kogunud) seminaripidamise koht, kus kolme korruse ruumidest avaneb vaade merele. Torni tippu viib aga keerdtrepp, kuhu saavad kõik meie külalised minna ja nautida suurepärast vaadet nii lahes asuvatele saarrele kui ka päikesetõusu ja -loojangule.

Vaatetorni ja hotellihoone vahelisel platsil on karavaniparkla. Kohta on 15- le autokaravaniga sõitjale. Meretorni juures telkimisplatsil kõrval on lõkkeplats ning saab alguse matkarada.

Mõisahoone

Saka mõis (Sackhof) rajati 17. sajandi keskpaiku. Seda on esmakordselt mainitud arhiividokumentides 1629.a Tänaseni säilinud Saka mõisa neorenessanslik peahoone on ehitatud aastail 1862-64.

Mõis on tänu seal pesitsenud piirivalvele suhteliselt hea tervise juures. Kõik trepid ja laed kannavad ning uksed ja aknad on avali avastamaks nõukaaegset militaarhõngu. Kerge vaevaga on äratuntavad eri ruumide otstarbed. Saka külas aga ka räägitakse, et seal mõisas olevat sakste ajal veidikene kummitanud… ainult veidikene…

Park

Mõisa ümbritseb 19. sajandi algusest pärinev liigirikas park. Osa pargist on tänaseks puhastatud. Mõisapargis on loodud võimalused jalutamiseks ja piknikupidamiseks.

Lisaks on valminud laululava, laste mänguväljak ja kohe saavad valmis ka tenniseväljakud. Vibulaskmist saab juba praegu harrastada.

Loodusmatk Matkarajal

Loodusturistid saavad hotelli administratsioonist kaasa kaardi (ettetellimisel ka piknikukorvi), mis aitab orienteeruda ilma kõrvalise juhendajata mööda 2 km pikkust matkarada, mis viib alla randa, juhatab Kivisilla joa juurde ning näitab teed, kuidas joast üles tulla. Kogu rada on varustatud viitadega.

Saka Mõisa kiviekspositsioon

Lisaks Klindimõisa matkarajale, mille läbimine pakub nii mõõdukat füüsilist koormust kui annab mõningaid teadmisi piirkonna loodusest ja ajaloost, on parki rajatud ka Aja Teeks nimetatav kivimite väliekspositsioon.

Saka Mõisa kiviekspositsioon paikneb Saka mõisapargi idaosas, reljeefis tõusva pargitee ääres ja koosneb rahnu mõõtu (läbimõõt üle 1 meetri) dekoratiivsetest kivimimonoliitidest. Kivimite vanus muutub vanematest nooremate suunas vastavalt tee tõusule, justkui aja kulgemine.

Aja Tee algab 1900 miljoni aasta vanuste paleoproterosoikumi kivimitega ja lõppeb umbes 475 miljoni aasta vanuse kesk-ordoviitsiumi lubjakiviga. Kivimid paiknevad kuuel vabakujulisel graniitsillutisega platsil tee mõlemal pool. Need on valgustatud ja iga eksponaadi juures on stend lühikese tekstiga.

Saka kivimiekspositsioon on puhthariduslik.

Mälestusmärk Mathias Rusti ajaloolise lennu 35. aastapäeva tähistamiseks

35 aastat tagasi, 28. mail 1987 maandus 18aastane saksa harrastuslendur väikelennukil Cessna Skyhawk 172 Moskva Punasel väljakul. Mathias Rust alustas oma legendaarset lendu Helsinkist Malmi lennuväljalt, sisenedes üle Soome lahe lennates Saka kohal NSV Liidu õhuruumi ning vältides kõiki õhukaitsesüsteeme maabus 6 tundi hiljem Punasel väljakul, otse Kremli müüride all.

Pronksskulptuuriga “Põlvest põlve”

Pronksskulptuuriga “Põlvest põlve” tähistatakse mõisa esmamainimise 400. aastapäeva. Selleks auks valmis Aivar Simsoni alias Simson von Seakyl pronksskulptuur “Põlvest põlve”.

Mälestusmärk sümboliseerib mõisa vappide kaudu selle järjepidevust.

Mälestusmärki “Umsiedlung”

2018. aastal avasime Saka Mõisas baltisakslaste ümberasumist meenutava ja Eesti Vabariigi juubeliaastat tähistava mälestusmärgi “Umsiedlung”.

Molotovi-Rippendropi pakti tagajärjel lahkus aastatel 1939 kuni 1941 Saksamaale Eestist üle 20 000 ja Lätist üle 60 000 baltisakslase.

Toila vallas asuva Saka mõisa omaniku Tõnis Kaasiku sõnul oli neil abikaasa Ehaga eesmärk, et see mälestusmärk oleks tehtud, mõeldes inimestele, mitte tollastele riikidevahelistele kokkulepetele.

Skulptuur “Kalevi tulek”

Kotka idee on Saka Mõisa omaniku Tõnis Kaasiku peas ja südames küpsenud juba mitu aastat. Inspiratsiooni saigi ta just Kalevipoega lugedes.

Kotka skulptuur tehti Lahemaa Rahvuspargi tellimusel ligi 50 aastat tagasi, kuid seal puudus nimetatud skulptuuriga ajalooline ja paikkondlik side.

Selle sideme oleme leidnud meie Saka Mõisas! Ei ole paremat kohta ühe kotka jaoks, kui kõrge kalju peal, Viru rannas, kuhu Kotkas viskas Kalevi. Uue skulptuuri nimeks saab “Kalevi tulek”.

Saka Mõisa lähiümbruses on palju kohti, mida avastada. Kui soovite planeerida meeldejääva ringreisi Ida-Virumaal või külastada mõnda lähedalasuvat vaatamisväärsust, siis soovitame tutvuda ka allpool oleva valikuga:

Liitu uudiskirjaga