Vaba aeg

Vaba aja veetmine Saka mõisas

Kui igapäevarutiin hakkab lainetena üle pea kokku lööma, on viimane aeg põgeneda. Saka Mõisakompleks on selleks ideaalne paik – puutumata loodus, merelainete loksumise ja joa langemise mühin, linnulaul ning vaikus, rahu ja anonüümsus.

RANNIK

Saka mõisakompleks asub otse Põhja-Eesti Pankranniku serval, kus Balti klint saavutab oma suurima kõrguse- 55 meetrit üle merepinna. UNESCO maailmapärandi nimekirja pakutud 1200 km pikkune klint ulatub Ölandi saartelt Laadoga järveni.

See imelühike tükike klindist, mis jääb Ida- Virumaa piiridesse- sisaldab matkaradu ning hulgaliset vaatemängulisi jugasid- tuntumat Valaste juga ja Karjaoru juga. Rannikut palistab tihe ja lopsakas ürgne alusmets.

RAND

Tõeline pärl on meie külalistele hotellialune valge liivaga rand, kus järsakuseinast pressiv sinisavi veeretab end liivaribale; kus lugematud nired ja joakesed otsivad otsemat teed mereni, jättes endast maha kummalised savised jäljed.

Rannas lebavad lugematud, kõrgelt kaldast lahti rebinud puud- juured omavahel keerdus kui maduussid…

JUGA

Sestsamast kaldast- umbes 20 meetri kõrguselt laskub alusmetsa varjus alla võimas Kivisilla juga. Rauarikas vesi on värvinud joa teekonna tumepruuniks, katkematust piiskadepilvest joa kohal on puutüved saanud sooja ja niiske samblakatte.

Juga on vaadeldav nii alt rannast kui ka ülevalt pankkalda pealt. Hotellihoonest viib valgustatud rada vaateplatvormini ning joani.

MERETORN

Vaid mõnekümne meetri kaugusel hotellihoonest peab mere peale vahti üksildane vaatetorn. Aastakümneid tagasi ehitatud hoone täitis valvuri rolli- et salakõrv ei kuuleks, et salasilm ei näeks.

Täna on seal (siseturistide seas väga suurt populaarsust kogunud) seminaripidamise koht, kus kolme korruse ruumidest avaneb vaade merele. Torni tippu viib aga keerdtrepp, kuhu saavad kõik meie külalised minna ja nautida suurepärast vaadet nii lahes asuvatele saarrele kui ka päikesetõusu ja -loojangule.

Vaatetorni ja hotellihoone vahelisel platsil on karavaniparkla. Kohta on 15- le autokaravaniga sõitjale. Meretorni juures telkimisplatsil kõrval on lõkkeplats ning saab alguse matkarada.

MÕISAHOONE

Saka mõis (Sackhof) rajati 17. sajandi keskpaiku. Seda on esmakordselt mainitud arhiividokumentides 1629.a Tänaseni säilinud Saka mõisa neorenessanslik peahoone on ehitatud aastail 1862-64.

Mõis on tänu seal pesitsenud piirivalvele suhteliselt hea tervise juures. Kõik trepid ja laed kannavad ning uksed ja aknad on avali avastamaks nõukaaegset militaarhõngu. Kerge vaevaga on äratuntavad eri ruumide otstarbed. Saka külas aga ka räägitakse, et seal mõisas olevat sakste ajal veidikene kummitanud… ainult veidikene…

PARK

Mõisa ümbritseb 19. sajandi algusest pärinev liigirikas park. Osa pargist on tänaseks puhastatud. Mõisapargis on loodud võimalused jalutamiseks ja piknikupidamiseks.

Lisaks on valminud laululava, laste mänguväljak ja kohe saavad valmis ka tenniseväljakud. Vibulaskmist saab juba praegu harrastada.

PAKUME VABA AJA SISUSTAMISEKS HULGALISELT SELTSKONNAMÄNGE!

Lähedalasuvad vaatamisväärsused

Saka Mõisa lähiümbruses on palju kohti, mida avastada. Tuntumad neist:

Ontika maastikukaitseala https://et.wikipedia.org/wiki/Ontika_maastikukaitseala

Narva kindlus http://narvamuuseum.ee/est/narva-linnus/luhidalt/

Kaevandusmuuseum http://kaevandusmuuseum.ee/

Kuremäe klooster http://www.illuka.ee/vaatamisvaarsused?sightseeing_id=1

Kiviõli Tuhamägi http://tuhamagi.ee/et/keskus

Aidu karjäär http://www.aidu.ee/et/watersport