Uus salapärane vaatamisväärsus Sakal!

26. mail, pühapäeva hommikul, nägin ise ja nägid ka  Saka kaldapealsel jalutavad külalised, et otse Vaatetorni all pankranniku jalamil keset rusukallet on maapinda tekkinud mitmemeetrise läbimõõduga langatuslehtrit meenutav salapärane auk.

Esimene mõte oli, et nüüd on kokku vajunud mingi kaevanduskäik, mida Ida-Virumaa põldudel ja metsas ikka juhtub. Kuid Sakal pole kunagi põlevkivi kaevandatud. Esimese hooga meenusid kuuldud jutud, et eelmise aastasaja neljakümnendatel, mil valmistuti Sillamäe uraanitehase ehitamiseks, rajati diktüneemakilda  proovide võtmiseks śurfe ka Saka pankrannikule. Ehk on mõni neist nüüd kokku varisenud.

Kõige julgemad ennustasid koguni, et nüüd on päevavalgele tulnud Saka mõisa keldrist algav salakäik, mille avanemiskohta pole teada. Hing ja põnevus ei andnud rahu ja helistasin kohe pühapäeva õhtul Kalle Suurojale Riigi Geoloogiateenistusest. Tulgu oma meestega seda üleöö tekkinud põrguauku kaema. Esmaspäeva lõunaks oldi ka kohal. Nende esialgne arvamus oli, et tegemist on tektoonilise rikkega. Pankrannikust väljunud allikad võivad olla tekitanud maapinda suure tühemiku, mis nüüd kokku varises.

Aga asi väärivat uurimist, nii nad vähemalt väitsid. Nii et Saka mõisaaluses ürgmetsas on avanenud uus vaatamisväärsus, olgu see põrguauk siis inim- või loodustekkeline. Huvitav ikkagi. Tulge uudistama!

Tõnis Kaasik,
Saka mõisa loodushuviline omanik

Liitu uudiskirjaga